Bulion przeciwzapalny i antynowotworowy

Bulion przeciwzapalny i antynowotworowy, to znakomite lekarstwo na wszelakie dolegliwości, a przy okazji super baza wielu smacznych potraw. 

Przedstawiam mój ulubiony przepis na przeciwzapalny, antynowotworowy, alkalizujący, wspomagający układ trawienny, nerwowy i odpornościowy bulion. Kto mnie śledzi, ten wie, że bulionu używam codziennie. Uwierz mi, że zupy, sosy, gulasze, potrawki, curry… przygotowane na bazie wywaru z warzyw smakują nieporównywalnie lepiej od tych,  przygotowanych z dodatkiem wody. Warto więc raz w tygodniu nastawić duży garnek i cieszyć się nim przez kolejne dni. Zarówno pijąc zamiast herbaty jak i używając do gotowania. 

Ponadto, jesienią i zimą, tak przygotowany bulion to znakomity sposób na przeziębienie nie tylko u dorosłych ale i dzieci, podając go na przykład z zabawnym makaronem. 

wegański bulion

Co będzie potrzebne do przygotowania bulionu?

Bulion bez najmniejszego wysiłku przygotujesz go z kilku prostych, łatwo dostępnych składników :  warzyw, leczniczych i super aromatycznych ziół, kurkumy i korzenia imbiru. W moim bulionie wylądowały też suszone glony morskie, ale te akurat są totalnie opcjonalne. Przy okazji przypomnę, że tutaj znajdziesz przepis na  aromatyczne kostki bulionowe lub bulionową pastę oraz jak ważne jest odpowiednie mycie warzyw w celu pozbycia się pestycydów

WARZYWA : marchew, korzeń selera, cebula, czosnek, por, seler naciowy, pęczek natki pietruszki. Do bulionu można dodać też koper włoski, korzeń pietruszki czy pasternaku, kawałek kapusty, cukinię czy inne ulubione warzywo [ w zależności od rodzaju dodanych warzyw bulion może wyjść mniej lub bardziej klarowny ] 
IMBIR : gruby kawałek wielkości kciuka na 2 litry wody 
KURKUMA : zazwyczaj daję świeżą ale akurat nie miałam pod ręką więc użyłam mielonej
ZIOŁA : ja dodaję liść laurowy, świeży tymianek, rozmaryn, oregano i lubczyk [ mrożę w sezonie ]. W przypadku ich braku możesz dodać łyżkę ulubionych suszonych ziół, choć świeże nadają bulionowi przyjemniejszego aromatu. Obowiązkowy jest za to liść laurowy
PRZYPRAWY I DODATKI : czarny pieprz mielony lub w ziarnach, może być mieszanka kolorowego [ ja takiej użyłam ], ważne aby zawierała pieprz czarny, który wspomaga dobroczynne właściwości kurkumy; kilka suszonych grzybów; 
OLIWA Z OLIWEK : dobrej jakości z pierwszego tłoczenia 
OPCJONALNIE : suszone glony morskie [ przed gotowaniem należy je namoczyć w zimnej wodzie przez 10 minut ], papryczka chili, w całości [ nie martw się, bulion nie będzie zbyt pikantny gdyż papryczkę jedynie nakłuwamy nożem i gotujemy w całości ] 

Do czego możesz wykorzystać bulion?

Najprościej – podgrzać i przelać do kubka. Nie ma nic przyjemniejszego i zdrowo rozgrzewającego w zimny dzień. Polecam dodatek pasty miso dla dodatkowego smaku i pożytecznych bakterii.

Do przygotowania niedzielnego rosołu – wystarczy dodać ugotowany makaron czy kluseczki. Można również dodać do niego makaronu soba, ryżowego, udon czy innego ulubionego, odrobiny pasty miso czy pasty z fermentowanej fasoli aby otrzymać pyszny obiad w azjatyckim stylu.

Do przygotowania zup – na przykład kremu z pieczonych warzyw, zupy curry z soczewicą, toskańskiej ribollita i wielu wielu innych. Wszystkie przepisy na zupy znajdziesz tutaj.

Do przygotowania potrawek, gulaszy, sosów i currytutaj znajdziesz mój ulubiony przepis na fasolę w bulionie i pomidorowe curry z ziemniakami i zielonym groszkiem

bulion bez mięsa

Składniki               60 min    2 litry bulionu

2 cebule
główka czosnku
3 marchewki
kilka łodyg selera
duży por
nieduży korzeń selera
pęczek natki pietruszki
gruby kawałek imbiru, wielkości kciuka
około 2 cm korzeń kurkumy lub łyżeczka mielonej
1 łyżka ziaren pieprzu
kilka gałązek tymianku, oregano i rozmarynu
lubczyk, ile lubisz 
3 liście laurowe
4 suszone grzyby
3 suszone glony morskie, opcjonalnie
papryczka chili, opcjonalnie 
2 litry wody
2 łyżki oliwy z oliwek
sól, opcjonalnie 

Jak przygotować bulion przeciwzapalny?

Bulion jest banalnie prosty do zrobienia. Składniki wystarczy włożyć do garnka i zalać wodą. Jeśli chcesz, przed dodaniem wody, możesz oczywiście podsmażyć je w garnku w celu zrumienienia.

Bulion możesz przygotować zarówno w wersji z dodatkiem soli jak i bez. Ja zawsze przygotowuję wersję z solą, gdyż lubię go pić prosto z kubka. Czasem dorzucam też kilka kostek domowej roboty pasty bulionowej, wtedy wychodzi bardzo esencjonalny konkretny w smaku, taki lubię najbardziej. 

KROK 1 Zacznij od przygotowania warzyw

  • cebule obierz [ niektórzy zostawiają łupinę, ja ni lubię jej gorzkawego posmaku ] i opal. Jeśli masz kuchenkę gazową zrób to nad palnikiem – ja nie mam niestety gazu, więc kroję cebulę na pół i kładę na suchej patelni, aż się przypali. Czasem wkładam też do Airfryer’a i piekę do momentu, aż są przypalone 
  • warzywa wyszoruj porządnie, obierz jeśli jest taka potrzeba [ zazwyczaj obieram jedynie korzeń selera, bo czasem ciężko go dokładnie domyć ]. Pokój warzywa na duże kawałki
  • imbir i kurkumę pokrój w plasterki lub przetnij w pół
  • czosnku nie musisz obierać, przekrój jedynie w pół
  • chili, jeśli używasz, pozostaw w całości, nakłuj jedynie nożem
  • glony namocz w zimnej wodzie przez 10 minut, wodę wylej

KROK 2 Wszystkie warzywa włóż do garnka. Dodaj zioła, natkę pietruszki, pieprz, imbir, kurkumę, oliwę i zalej zimną wodą.  Doprowadź do wrzenia, zmniejsz płomień do minimum, nakryj pokrywką i gotuj przez około 60 minut. 

KROK 3 Następnie przecedź przez drobne sitko i rozlej do słoików lub mniejszego garnka. 

Co zrobić z pozostałymi z gotowania bulionu warzywami? 

Po wyjęciu gałązek z ziół i łupin, pozostałe warzywa możesz wykorzystać do przygotowania pasztetu czy kotletów/pulpetów; możesz też zjeść je osobno jako dodatek do obiadu. 

Ja czasem miksuję je też z częścią bulionu. W ten sposób otrzymuję pyszną, gęstszą zupę. 

Ugotowane warzywa możesz też zmielić i zamrozić.  Znakomicie sprawdzą się jako dodatek do kolejnej zupy czy sosu, zarówno jako zagęstnik jak i wzmacniacz smaku. 

pietruszka

Zawszę podaję wartości odżywcze moich przepisów, tutaj niestety było trochę trudniej, gdyż pozostawiamy sam wywar. Myślę, że szklanka bulionu będzie zawierać około 30 – 40 kalorii. 

Przybliżone wartości odżywcze | 250 ml bulionu
Wartość energetyczna  40 kcal | Węglowodany 1 g  | Białko 0 g  | Tłuszcz 2 g | Błonnik 0 g

Podoba Ci się ten przepis? Udostępnij go! 
Masz apetyt na więcej? Zapisz się do Newslettera, obserwuj mnie na Facebooku, Instagramie oraz Pinterest!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Like
Close
Gotowane z Vito Gryzie
© 2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Close