Zrobienie pesto zajmuje dosłownie kilka minut, a smakuje zupełnie inaczej od tego ze słoika. Jest dużo przyjemniejsze i delikatniejsze w smaku.
Domowe pesto z bazylii jest nie tylko smaczne ale i bardzo wszechstronne – można używać go do makaronów, grillowanych, pieczonych czy gotowanych warzyw, ryżu i kasz, pieczonych ziemniaków, jako dipu, dressingu do sałaty czy smarowania pieczywa… możliwości są nieograniczone!
Zalane warstwą oliwy dobrze przechowuje się w lodówce i nadaje do mrożenia. Moje ulubione to, pesto alla Genovese czyli tradycyjne pesto z bazylii – na marginesie, wiele razy robiłam pesto z dodatkiem parmezanu, od czasu, gdy zrezygnowałam z produktów odzwierzęcych, zauważyłam, że tak na prawdę jest on zbędny – pesto smakuje wyśmienicie bez niego i niczego mu nie brakuje!
Zaraz po tradycyjnym pesto, uwielbiam pesto z czosnku niedźwiedziego, pesto trapanese [ do jego przygotowania, zamiast bazylii i orzeszków pinii wykorzystuje się pomidory i migdały ] oraz pesto z pistacji.
Pesto przygotujesz praktycznie ze wszystkiego – rukoli, natki pietruszki, liściu buraka, ziół, jarmużu … wystarczy dodać ząbek czosnku, kilka orzechów i dobrej oliwy z oliwek.
W czym przygotować najlepsze pesto?
W moździerzu, oczywiście! Warto się w niego zaopatrzyć – kosztuje niewiele, a przyda się nie tylko do pesto, ale i rozcierania ziół, przypraw, orzechów, pieprzu.
Ja kupiłam ten piękny, kamienny moździerz za niecałe 2€ w tzw Kringloop czyli sklepie z artykułami z drugiej ręki – jeśli kiedyś będziesz w Holandii, warto zajrzeć! Zaopatrzam się tam w większość talerzy, miseczek, talerzyków, świeczników i innych gadżetów…
Jak przechowywać pesto?
Świeżo przygotowane pesto przechowuj w lodówce, w szczelnym pojemniku do tygodnia – pamiętaj, aby pokryć je z wierzchu grubą warstwą oliwy – bez dostępu powietrza, dłużej zachowa świeżość.
Pesto możesz też zamrozić, najlepiej w małych porcjach, a następnie rozmrozić w lodówce lub w temperaturze pokojowej.
Idealnie zielone pesto?
Podobnie jak bakłażany, bazylia również się utlenia i czernieje.
Aby zachować piękny zielony kolor pesto, trzeba przede wszystkim przygotować je dość szybko oraz unikać przegrzania. Dlatego też pesto wygląda i smakuje o wiele lepiej przygotowane w moździerzu, zamiast miksera – ponadto metalowe ostrza sprawiają, że bazylia staje się gorzka – lepiej skorzystać z plastikowych i ucierać pulsacyjnie.
Ja, do pesto dodaję odrobinę soku z cytryny, nie tylko zachowuje koloru ale i balansuje jego smak.
Orechiette z domowym pesto
Składniki
15 min
2 porcje makaronu z pesto
duży pęczek bazylii, około 25 gramów
ząbek czosnku
łyżka orzeszków sosnowych
3 – 4 łyżki oliwy z oliwek extra vergine
szczypta grubej soli
łyżeczka solu z cytryny
200g makaronu orecchiette
+ moździerz
Wykonanie
Na początek mała wskazówka włoskich gospodyń domowych – bazylia do przygotowania pesto nie może być myta. Najlepiej przetrzeć listki szmatką
- Rozpocznij przygotowywanie pesto, umieszczając w moździerzu obrany czosnek i kilka ziarenek grubej soli. Do rozgniecionego na papkę czosnku dodaj liście bazylii i ponownie odrobinę soli [ sól pomoże lepiej rozbić włókna i utrzymać piękny jasny zielony kolor ] – rozcieraj bazylię o ściany moździerza, obracając tłuczek od lewej do prawej [ jednocześnie możesz obracać naczynie moździerza w przeciwnym kierunku ]
- Gdy z bazylii zacznie wypływać jasnozielony sok, dodaj orzeszki sosnowe i ucieraj do otrzymania kremowej konsystencji
- Na koniec dodaj łyżeczkę soku z cytryny i oliwę z oliwek – oliwę wlewaj powoli, w dalszym ciągu mieszając tłuczkiem, aż do otrzymania gładkiego sosu
Tak przygotowane pesto wymieszaj z ugotowanym al dente makaronem, dodając kilka łyżek wody z jego gotowania. Przed podaniem polej odrobiną oliwy i udekoruj listkami bazylii
Wartość odżywcza | pesto, całość
Wartość energetyczna 325 kcal | Węglowodany 4 g | Białko 3 g | Tłuszcz 35 g | Błonnik 1 g
Wartość odżywcza | porcja makaronu z pesto
Wartość energetyczna 423 kcal | Węglowodany 57.5 g | Białko 9 g | Tłuszcz 18.5 g | Błonnik 0.5 g
Podoba Ci się ten przepis? Udostępnij go! Możesz też wesprzeć moją działalność, stawiając mi symboliczną kawę.
Masz apetyt na więcej? Zapisz się do Newslettera, obserwuj mnie na Facebooku, Instagramie oraz Pinterest!