Dynia faszerowana komosą ryżową, warzywami i granulatem sojowym to idealne, popisowe danie główne nie tylko od święta! Jest posta do przygotowania, aromatyczna i oczywiście zdrowa!
Jestem pewna, że ten przepis przypadnie do gustu każdemu! Dynia jest nie tylko przepyszna i pięknie prezentuje się na stole – jest też pełna składników odżywczych, uboga w węglowodany oraz bogata w białko i błonnik.
Może być serwowana jako danie główne, na przykład w towarzystwie puree z ziemniaków i surówki ale i jako część świątecznego stołu.
Kolejną jej zaletą jest fakt, że wymaga zaledwie kilku łatwo dostępnych składników, a sam farsz może być przygotowany do dwóch dni wcześniej lub nawet teraz i zamrożony do 3 miesięcy. Całą faszerowaną dynię, możesz przygotować dzień wcześniej i schować do lodówki do momentu pieczenia.
Farsz, na który przepis znajdziesz poniżej znakomicie sprawdzi się również do faszerowania pieczarek zarówno zwykłych jak i Portobello, można zawinąć go w ugotowane liście kapusty i upiec jak gołąbki, nadziać nim pierożki z ciasta francuskiego/kruchego i upiec w piekarniku [ znakomite do barszczu ] …
Co będzie potrzebne do przygotowania faszerowanej dyni?
DYNIA : dowolna, okrągła. Ja użyłam niedużej, odmiany Crown Prince, takiej w sam raz na 2 normalne lub 4 małe, nazwijmy to przystawkowe porcje – dopasuj więc wielkość do ilości gości. Zamiast jednej dużej, możesz upiec też kilka mniejszych
KOMOSA RYŻOWA : ugotowana wcześniej. Może być zastąpiona pęczakiem bądź inną kaszą albo ryżem
GRANULAT SOJOWY LUB ZIELONA SOCZEWICA: w tym przepisie użyłam granulatu sojowego [ kupuję już przygotowany, przyprawiony, jeśli więc nie masz do takiego dostępu, przed dodaniem do farszu, ugotuj granulat w posolonym bulionie z dodatkiem liścia laurowego, suszonych grzybów i ulubionych przypraw ]. Zamiast granulatu możesz użyć ugotowanej zielonej soczewicy [ ta odmiana fajnie zachowuje swój kształt ]
CIECIERZYCA: ugotowana wcześniej lub z puszki/słoika
WARZYWA : czerwona cebula, por, marchewka, czosnek
ZIOŁA I PRZYPRAWY : tymianek – świeży lub suszony, kurkuma, papryka wędzona, papryka słodka lub ostra, sól i świeżo mielony pieprz
BULION WARZYWNY: dosłownie odrobina, ja wykorzystałam na oko, jakieś 100 ml. Można oczywiście użyć wody
Składniki 60 min 2 – 4 porcje
Przed rozpoczęciem gotowania przeczytaj notatki powyżej
cała dynia, u mnie 1200g
łyżka oleju lub oliwy z oliwek
1 por, biała i jasnozielona część
1 czerwona cebula
2 ząbki czosnku
1 marchewka
100 g granulatu sojowego lub soczewicy [ patrz wskazówki wyżej ]
½ szklanki ciecierzycy, ugotowanej
100g [ suchej ] komosy ryżowej, ugotowanej, u mnie kolorowa
½ łyżeczki wędzonej papryki
½ łyżeczki słodkiej lub ostrej papryki
½ łyżeczki mielonej kurkumy
łyżeczka tymianku lub kilka gałązek świeżego
sól i świeżo mielony pieprz, do smaku
Wykonanie
- Zacznij od przygotowania farszu : ugotuj komosę ryżową oraz granulat [ jeśli tego wymaga ] lub soczewicę – w zależności czego używasz.
Na rozgrzanym oleju zeszklij pokrojoną w małą kostkę cebulę, następnie dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, przeciętego w pół i pokrojonego pora oraz pokrojoną w kostkę marchewkę – smaż przez kilka minut, aż warzywa nieco zmiękną
Dodaj przyprawy, ciecierzycę, ugotowaną komosę oraz granulat i wymieszaj całość. Skosztuj i przypraw do smaku solą oraz pieprzem, jeśli jest taka potrzeba. Farsz powinien być konkretny w smaku. - Dynię umyj dokładnie, odetnij czubek, tak aby zdjąć z niej „czapeczkę” i wydrąż pestki, otrzymując dyniowe naczynie.
- Przełóż nadzienie do wnętrza wydrążonej dyni i polej odrobiną bulionu [ jeśli przygotowujesz dynię dzień wcześniej, dodaj bulion dopiero przed pieczeniem ]. Skrop oliwą, przełóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia lub umieść w żaroodpornym naczyniu. Dyniową czapeczkę również posmaruj oliwą i połóż obok dyni [ nie jest konieczna ale ładnie się prezentuje i nadaje do zjedzenia, więc szkoda zmarnować ]
- Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180°C na 30 minut. Czas pieczenia będzie zależał od rodzaju użytej dyni, jedne pieką się nieco szybciej inne wolniej [ generalnie dynia nie potrzebuje dużo czasu ], więc po upływie 30 minut, dziubnij dynię z boku, żeby sprawdzić stopień miękkości – jeśli jest miękka, danie jest gotowe. Jeśli nie, piecz ją do momentu, aż zmięknie.
Podawaj gorącą
Jak przechowywać resztki faszerowanej dyni?
Po wystudzeniu resztki przechowuj w lodówce, pod przykryciem, do 3 dni.
Dynię możesz też przełożyć do pojemnika nadającego się do zamrażarki i zamrozić do miesiąca. Natomiast sam farsz możesz zamrozić do 3 miesięcy.
Przybliżone wartości odżywcze | ¼ dyni faszerowanej
Wartość energetyczna 332 kcal | Węglowodany 45 g/30g net | Białko 16 g | Tłuszcz 8 g | Błonnik 15 g
Podoba Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Masz apetyt na więcej? Zapisz się do Newslettera, obserwuj mnie na Facebooku, Instagramie oraz Pinterest!
To wegańskie danie jest nie tylko piękne wizualnie, ale również niezwykle smaczne i zdrowe. Faszerowanie dyni takimi składnikami jak komosa ryżowa, granulat sojowy i różnorodne warzywa to wspaniały sposób na urozmaicenie świątecznego stołu. Całość jest łatwa w przygotowaniu i pełna odżywczych składników. Zdecydowanie polecam wypróbować ten przepis każdemu, kto szuka inspiracji na wyjątkowe danie główne.