Fasolkę szparagową najczęściej jemy gotowaną lub dorzucamy do zupy jarzynowej. Okazuje się jednak, że grillowana również smakuje znakomicie!
W tym przepisie fasolkę szparagową połączyłam z gotowaną białą fasolą i pietruszkowo-czosnkowo-cytrynową oliwą. Przy okazji, jeśli nie miałaś/eś jeszcze okazji spróbować grillowanej białej fasoli, najwyższy czas to zmienić! Jest chrupiąca z zewnątrz, w środku natomiast pozostaje super delikatna i kremowa.
Danie powstało, jak zresztą większość moich przepisów, z potrzeby przygotowania czegoś na szybko. Całe wakacje mam u siebie dziewięcioletnią siostrzenicę wraz z kilku miesięcznym psem, do tego Vito – dodam, że nie najlepiej wychodzi mu przyjaźnienie się z innymi psami – plus dwa koty, skutecznie zajmują mój czas.
Fasolka szparagowa jest jednym z wartościowszych warzyw, jakie możesz uwzględnić w Twojej codziennej diecie. Posiada dużo cennego białka (ok. 23%) oraz błonnika (ok. 15%), a także witaminy z grupy B i sole mineralne (fosfor, magnez, potas, wapń).
Do przygotowania tego dania możesz wykorzystać jakąkolwiek odmianę fasoli. W moim ogródku rośnie zielona i żółta, jak się okazało typu mamut, mimo tego, iż posadziłam zwykłą żółtą.
Składniki 20 min 2 porcje
1 kg fasolki szparagowej
½ szklanki ugotowanej białej fasoli
1 łyżka oliwy z oliwek extra vergine
sól, do smaku
pietruszkowa oliwa
6 łyżek oliwy z oliwek extra vergine
sok z połowy cytryny
kilka gałązek pietruszki
1 ząbek czosnku
sól, do smaku
¼ łyżeczki świeżo mielonego pieprzu
Wykonanie
- Fasolkę szparagową myjemy, odcinamy ogonki i gotujemy przez 5 minut w posolonej wodzie. Odcedzamy i przekładamy do miski. Dodajemy białą fasolę, pieprz i łyżkę oliwy. Mieszamy dokładnie
- Tak przygotowaną fasolę układamy na rozgrzanej patelni grillowej ( lub na ogrodowym grillu – tutaj przyda się aluminiowe tacka do grilla )
- Grillujemy przez 5 minut, obracając co jakiś czas. Fasolka szparagowa powinna być miękka i przyrumieniona, a biała fasola chrupiąca z zewnątrz. Na patelni można położyć też pieczywo posmarowane odrobiną pietruszkowej oliwy
- W międzyczasie przygotowujemy dressing. Oliwę, sok z cytryny, czosnek i pietruszkę umieszczamy w naczyniu miksera. Blendujemy do konsystencji dressingu. Do polania fasolki wystarczą 2 – 3 łyżki oliwy, resztę przelewamy do słoiczka i wstawiamy do lodówki. Znakomicie nadaje się na dressing do sałatek, gotowanych warzyw czy maczania chleba
Grillowaną fasolę przekładamy na talerze i polewamy pietruszkową oliwą.
Wartość odżywcza | w 1 porcji, bez chleba
Wartość energetyczna 300 kcal | Węglowodany 30 g | Białko 16 g | Tłuszcz 12 g | Błonnik 13 g
Notatki
Jeśli robisz więcej grillowanej fasolki szparagowej, przechowuj ją w lodówce, w zamkniętym pojemniku do 2 dni, na zimno smakuje równie dobrze.
Masz ochotę na bardziej sycące danie? Podaj fasolkę w towarzystwie kaszy jaglanej, bulgur lub kuskus.
Podoba Ci się mój przepis? Udostępnij go!
Chcesz spróbować więcej? Zapisz się do mojego Newslettera i obserwuj vitogryzie.com na Facebooku, Instagramie i Pintereście