Krem z soczewicy i grochu z kurkumą to pyszna zupa o wspaniałym aromacie, ostrym smaku i niesamowitych właściwościach leczniczych. Bez wątpliwości jedno, zaraz o Harirze, z moich ulubionych, momentalnie poprawiających nastrój dań. W kuchni zawsze mam pod ręką rośliny strączkowe. Są moim głównym źródłem białka i zamieniają każdą z potraw, do której je dodaję, w sycącą i bardzo odżywczą.
Soczewica, groch, fasola czy bób dostarczają nie tylko wiele białka, ale i wapnia, żelaza, magnezu, błonnika pokarmowego oraz witamin z grupy B. Utrzymują zdrową aktywność komórek i są naturalnie odtruwające.
O cudownych właściwościach kurkumy rozpisywałam się już wiele razy. Wykorzystywana jest w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej. Głównym składnikiem kurkumy jest kurkumina, jeden z najmocniejszych przeciwutleniaczy o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwwirusowym, przeciwbakteryjnym, oczyszczającym i antynowotworowym.
Uwielbiam wszechstronność strączków i fakt, że łatwo wchłaniają smaki składników, z którymi są łączone. Szczególnie lubię komponować je właśnie z kurkumą, imbirem, czosnkiem i ostrą papryką. Te składniki nie tylko nadają zupie niesamowitego aromatu i pikantnego smaku, ale też tworzą uzdrawiającą mieszankę dla naszego układu trawiennego.
Krem z soczewicy i grochu jest daniem bardzo łatwym w przygotowaniu i nie nadwyręża domowego budżetu.
Składniki
60 minut
8 porcji
¾ szklanki czerwonej soczewicy
½ szklanki łuskanego grochu
2 litry wody lub bulionu warzywnego
2 duże marchewki
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżka startego imbiru
1 łyżeczka kurkumy w proszku
½ łyżeczki mielonego kminku
sól i czarny pieprz do smaku
Wykonanie
- Pokrojoną w kostkę cebulę podsmażamy na odrobinie oleju
- Gdy zmięknie, dodajemy rozgnieciony czosnek, imbir, kminek, kurkumę i smażymy, mieszając przez minutę
- Zalewamy bulionem, dodajemy obrane i pokrojone na mniejsze kawałki marchewki, soczewicę i groch
- Doprawiamy do smaku solą, pieprzem, ostra papryką i gotujemy na najmniejszym płomieniu, pod przykryciem przez 50 minut. Zupę warto co jakiś czas zamieszać, aby groch nie przywarł do dna garnka. Gdyby była zbyt gęsta dolewamy odrobinę wody
- Gdy zupa trochę ostygnie przelewamy ją do blendera lub miksujemy za pomocą ręcznego blendera
Notatki
Zupę można również przygotować w innej wersji kolorystycznej – z zielonej soczewicy i zielonego grochu. Pomiń ostrą paprykę jeśli nie lubisz zbyt pikantnego jedzenia.
Krem z soczewicy i grochu można przechowywać w lodówce do 4 dni lub zamrozić. Zupa z czasem gęstnieje – w każdym momencie można ją rozrzedzić dolewając więcej wody, doprawiając w razie potrzeby.
Spróbuj też grochówki z miso , zupy z zielonego grochu lub kremu z pora i ziemniaków.
Wartość odżywcza w 1 porcji
Wartość energetyczna 180.3 kcal | Węglowodany 21.7 g | Białko 12.3 g | Tłuszcz 2.1 g | Błonnik 0.25 gr
Podoba Ci się ten przepis? Udostępnij go! Możesz też wesprzeć moją działalność, stawiając mi symboliczną kawę.
Masz apetyt na więcej? Zapisz się do Newslettera, obserwuj mnie na Facebooku, Instagramie oraz Pinterest!
Hej, dzięki za przepis, właśnie działam i już pachnie. Mam pytanie, jak można „zcalić” wszelkie wege pasztety, kotlety itp aby sie nie rozwalały, ale i smakowały? Pozdrawiam ciepło.
Cieszę się 🙂
Mi do spajania najlepiej sprawdza się tzw glut z siemienia lnianego czy nasion chia ale i na przykład odrobina mąki ziemniaczanej, ryżowej albo z tapioki – fajnie sklejają, a nie wpływają na smak