Pełnoziarnisty makaron w sosie puttanesca

Pasta Puttanesca to jedno z moich ulubionych, szybkich dań z makaronem.
Wystarczy trochę pomidorów, kilka oliwek, garść kaparów, czosnek oraz szczypta peperoncino i obiad gotowy.
Sos można podawać oczywiście z dowolnym rodzajem makaronu, w tym bezglutenowym – mi jednak najbardziej smakuje spaghetti, w tym przypadku pełnoziarniste.

Jeśli zaglądasz tutaj od czasu do czasu na mojego bloga, wiesz, że kocham makarony! Zarówno te zwykłe z pszenicy durum jak i razowe. Dobre, smakowo, moim zdaniem, pełnoziarniste makarony produkuje włoska Molisana i nasza polska Lubella. 
Makarony pełnoziarnisty ma nie tylko mniejszy indeks glikemiczny ale i więcej błonnika, białka [ około 15 g  na 100g suchego makaronu! ] oraz składników odżywczych, gdyż do jego produkcji używa się mąki razowej z pełnego przemiału.

Czy makaron razowy ma trochę inny smak od pszennego? 

Tak. Smak makaronu pełnoziarnistego jest bogatszy, a jego konsystencja jest bardziej twarda i charakterystyczna. Niektórzy za nim nie przepadają, ja myślę, że jest to kwestia przyzwyczajenia się do jego smaku oraz podania z wyrazistym w smaku sosem, a taki właśnie jest dzisiejszy sos puttanesca. 

Z czego składa się sos puttanesca? 

Zrobienie sosu jest banalnie proste!  Sos puttanesca to nic innego, jak sos na bazie pomidorów, ale wzbogacony o czosnek, oliwki i kapary [ tradycyjnie również anchovis ] oraz coś ostrego dla małego, pikantnego kopa. 

Puttanesca wywodzi się z Neapolu. Natomiast teorii na temat powstania jej nazwy jest wiele. Niektórzy twierdzą, że nazwa pochodzi od prostytutek z dzielnicy hiszpańskiej [ prostytutka, wulgarnie, to po włosku  puttana – stąd kurewski sos ], które nie mając do dyspozycji wielu składników wymyśliły ten właśnie sos do makaronu.
Inni, że sos został wynaleziony w latach 50 tych, w słynnej restauracji Ischia późną nocą, kiedy grupa klientów poprosiła właściciela, któremu nie zostało wiele składników, o zrobienie „una puttanata qualsiasi”, czyli, wulgarnie upichcenie czegokolwiek. Właściciel miał tylko trochę pomidorów, oliwek i kaparów, bazę do sosu i tak wymyślił sos puttanesca. 

Myślę, że niezmiennie od tego, skąd wywodzi się jego nazwa, sos jest genialny w swojej prostocie, a co najważniejsze super szybki do przygotowania z kilku prostych składników, które większość ma pod ręką.

Składniki           15 min    2 porcje
160 g suchego, pełnoziarnistego makaronu
puszka pomidorów
łyżka oliwy z oliwek 
2 łyżki kaparów, bez zalewy
10 oliwek
sól i peperoncino, do smaku

Jak przygotować sos puttanesca?

  • W głębokiej patelni lub garnku, na rozgrzanej oliwie podsmaż cały ząbek czosnku, następnie usuń go przed dodaniem kolejnych składników. Dodaj pokrojone w kostkę pomidory lub pomidory z puszki, oliwki i  kapary. Dopraw do smaku solą oraz  peperoncino i gotuj na niedużym ogniu przez około dziesięć minut
  • W międzyczasie ugotuj makaron al dente, odcedź, zachowując kilka łyżek makaronowej wody. Przełóż makaron do sosu, wymieszaj całość, dodając odrobinę wody z gotowania makaronu i gotuj kolejne 30 sekund
  • Gotowe! Makaron rozłóż na talerze i udekoruj listkami bazylii lub natką pietruszki

spaghetti puttanesca
Notatki
Sos przechowuj w lodowce, pod przykryciem do 5 dni lub zamroź do miesiąca. Dodawaj do świeżo ugotowanego makaronu. 

Wartość odżywcza | porcja
Wartość energetyczna  402 kcal | Węglowodany 61 g  | Białko 16 g  | Tłuszcz 8.5 g | Błonnik 9.5 g

Podoba Ci się ten przepis? Udostępnij go! Możesz też wesprzeć moją działalność, stawiając mi symboliczną kawę. 
Masz apetyt na więcej? Zapisz się do Newslettera, obserwuj mnie na Facebooku, Instagramie oraz Pinterest!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Join the Conversation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Like
Close
Gotowane z Vito Gryzie
© 2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Close