Przyprawy. Przyznam szczerze, że dopiero od czasu zmiany diety na roślinną, zaczęłam bliżej się im przyglądać. Kiedyś myślałam, że mam ich sporo … szkoda, że nie mogłam zobaczyć mojej kolekcji teraz! To one nadają potrawom smak i dzięki nim jesteśmy w stanie odtworzyć mięsne smaki. Nie czarujmy się, niczym nie przyprawiony kurczak, czy flaczki gotowane w samej wodzie wcale nie smakowałby zachwycająco.
Uwielbiam tworzyć moje własne mieszanki przypraw. Mam ulubione do ziemniaków, na grilla, do zup, kuchni meksykańskiej, arabskiej…
Dziś podzielę się z Tobą przepisem na jedną z bardziej popularnych przypraw czyli Cajun.
Jeśli nie masz jej jeszcze w kuchennej szafce, najwyższy czas to zmienić!
Ta cudowna mieszanka znakomicie wzmacnia i podkreśla smak potraw – kiedyś, namiętnie przyprawiałam nią mięso, teraz wszystko inne od pieczonych warzyw, po tofu, zupy, dipy…
Przyprawa Cajun pochodzi z Luizjany czyli ojczyzny tej kuchni. Jest pikantna mieszanka [ jej ostrość możesz dostosować do własnego podniebienia ] z dużą ilością papryki, pieprzu cayenne, czosnku, pieprzu i oregano. Tak samo, jak w przypadku chociażby marokańskiej ras el handout, każdy ma swoje ulubione proporcje przypraw oraz sekrety.
Poniżej znajdziesz przepis na moją ulubiona wersję, którą przygotowuję od wielu, wielu lat.
Przygotowanie przyprawy Ci dosłownie minutę, a wszystkie składniki na pewno masz w kuchni.
Składniki
4 łyżeczki słodkiej [ wędzonej ] papryki
3 łyżeczki soli, opcjonalnie
3 łyżeczki suszonego czosnku
2 łyżeczki mielonego kolorowego pieprzu
2 łyżeczka suszonej cebuli
2 łyżeczka suszonego oregano
1 łyżeczka pieprzu cayenne
1 łyżeczka suszonego tymianku
Przyprawę możesz przygotować z dodatkiem soli, nie musisz już wtedy dodatkowo dosalać potraw lub stworzyć mieszankę bez niej.
Jak przygotować przyprawę Cajun:
Aby przygotować przyprawę, po prostu wymieszaj ze sobą wszystkie składniki, zakręć słoik i przechowuj do roku, tak jak wszystkie inne przyprawy.
Jak korzystać z przyprawy?
Regularnie używam przyprawy cajun do przyprawiania wszystkiego – od chili, potrawek, jak duszona papryka z pomidorami, fasolą i oliwkami, pieczonych warzyw [ spróbuj kalafiora pieczonego w warzywnym sosie ], stir-fry, zup, szaszłyków, pulpetów – po dipy czy dressingi do sałatek.
Podoba Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Masz apetyt na więcej? Zapisz się do Newslettera, obserwuj mnie na Facebooku, Instagramie oraz Pinterest, aby zawsze być na bieżąco![bloglovin_button]